Mimo braków kadrowych, nadal musisz przygotować doskonałe CV, aby zaprezentować swoje umiejętności związane z opieką nad osobami niepełnosprawnymi i/lub chorymi, przedstawić swoje doświadczenie oraz wykształcenie. A to wszystko w taki sposób, by rekruter zwrócił uwagę na twoje podanie.
W tym poradniku znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, jak napisać dobre CV dla asystenta osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo, nasze przykłady i wzory pomogą ci lepiej zrozumieć, jak wyróżnić swoje dokumenty aplikacyjne. Zaczynajmy!
Spis treści
Wzór CV asystenta osobistego
Asystentka osobista osoby z niepełnosprawnością
000 111 333
krystyna.kalinowska@gmail.com
Podsumowanie zawodowe
Od pięciu lat pracuję jako asystentka osoby z niepełnosprawnością. Jestem osobą pełną empatii, z ogromną wiedzą z zakresu opieki nad chorymi, którą zdobyłam kończąc kurs na opiekuna osób starszych. W pracy kieruję się dobrem osób znajdujących się pod moją opieką, a moją misją jest aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych.
Doświadczenie zawodowe
Asystentka osobista osoby z niepełnosprawnością
Dom Opieki ABC
Lipiec 2018 – obecnie
- Aktywizowałam społecznie osobę znajdującą się pod moją opieką, zwiększając jej komfort i liczbę kontaktów z innymi osobami.
- Pomagałam w codziennych czynnościach związanych z opieką nad chorymi.
- Dezynfekowałam i przygotowywałam sprzęt medyczny potrzebny do funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.
- Otrzymałam tytuł pracownika roku.
Wykształcenie
Studium Medyczne – opieka nad osobami starszymi
Poznań
2013-2018
Umiejętności
- Dezynfekcja sprzętu medycznego,
- Pomoc w codziennych czynnościach,
- Zmiana opatrunków,
- Prowadzenie dokumentacji medycznej,
- Aktywizacja społeczna,
- Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością,
- Wysoka kultura osobista,
- Cierpliwość,
- Empatia,
- Umiejętność pracy pod presją.
Fakty na temat pracy asystenta osobistego
- Według portalu pl asystenci osobiści osoby niepełnosprawnej zarabiają średnio 3 440 złotych brutto.
- Aż 84% osób zatrudnionych na stanowisku to kobiety.
- Większość asystentów pracuje w ramach programu finansowanego ze środków państwowego Funduszu Solidarnościowego.
- Osoby zatrudnione w sektorze prywatnym otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie.
Jak pochwalić się doświadczeniem zawodowym w CV?
Doświadczenie zawodowe to bardzo ważna część każdego CV. Z jej pomocą pokazujesz, jak wykorzystałeś swoje umiejętności w praktyce. Co więcej, na jej podstawie pracodawcy mogą zadecydować nie tylko o tym, czy otrzymasz dane stanowisko, ale też o wysokości twojej pensji.
Jakie informacje powinny się znaleźć w doświadczeniu zawodowym?
W tej sekcji koniecznie wymień:
- Nazwę pełnionego stanowiska,
- Nazwę pracodawcy (np. firmę, osobę prywatną – wówczas nie musisz podawać pełnego imienia i nazwiska),
- Czas trwania zatrudnienia.
Te podstawowe informacje znajdą się niemal w każdym CV. Aby zdobyć uwagę przyszłego pracodawcy, opisz jakie miałeś obowiązki i co osiągnąłeś na danym stanowisku.
Historia zatrudnienia w CV osoby z doświadczeniem – wzór CV
Osoba prywatna
09.2019-09.2022
- Udzielałem wsparcia w utrzymaniu higieny i czynnościach pielęgnacyjnych.
- Pomagałem w przemieszczaniu się osoby poza miejscem zamieszkania.
- Dzięki moim staraniom osoba zwiększyła swoje kontakty społeczne o ponad 50%, co zaowocowało znaczącym wzrostem samopoczucia.
Osoby bez doświadczenia zawodowego – co napisać w tej sekcji
Osoby, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego, nadal mogą zdobyć wymarzoną pracę. Zastanów się, czy ukończyłeś staż, który pozwolił ci w praktyce wykorzystać umiejętności związane z opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Być może ukończyłeś wolontariat? Jeżeli tak, koniecznie pochwal się nim w swoim CV. Jeśli nie, być może to dobry czas, by to zrobić. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie, ale także będziesz miał okazję przyjrzeć się praktycznej stronie pracy, a w efekcie przekonasz się, czy ta branża jest rzeczywiście dla ciebie.
Swoje doświadczenie przedstaw tak, jak we wzorze powyżej.
Sekcja z wykształceniem
W przypadku wielu prac, nie możesz polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach. Ważne jest także, aby mieć wiedzę z danej dziedziny. Stwórz sekcję, w której pokażesz pracodawcy, jakie masz doświadczenie. Niezależnie od tego, czy skończyłeś zawodówkę, czy studia, pracodawca będzie chciał zobaczyć tę informację w twoim życiorysie zawodowym.
Dodaj tu:
- Zdobyty tytuł zawodowy lub naukowy (jeśli dotyczy),
- Nazwę szkoły lub uczelni,
- Czas trwania nauki.
Oto przykład:
Uniwersytet Medyczny
Poznań
2015-2020
- Brałam udział w organizacji wolontariatu w hospicjum.
- Otrzymywałam stypendium dla najlepszych studentów.
Czy konkretne wykształcenie jest wymagane w pracy jako asystent osobisty osób z niepełnosprawnościami?
Aby zostać asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnościami, można, choć nie zawsze trzeba, ukończyć odpowiednią szkołę. Mogą to być studia lub szkolenia na następujących profilach:
- Opiekun osoby starszej,
- Asystent osoby niepełnosprawnej,
- Opiekun medyczny,
- Psychologia,
- Pielęgniarstwo,
- Pedagogika,
- Fizjoterapia,
- Terapia zajęciowa.
Osoby bez wykształcenia także mają możliwość podjęcia pracy jako asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością w ramach rządowego programu, w dwóch przypadkach:
- Kiedy posiadają minimum 6 miesięcy udokumentowanego doświadczenia w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, na przykład w postaci wolontariatu.
- Kiedy dana osoba została wskazana przez uczestnika programu lub opiekuna prawnego. Jednak osoba ta nie może być rodziną niepełnosprawnego. Dodatkowo, osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny mają obowiązek złożenia oświadczenia potwierdzającego, że dana osoba jest przygotowana do wykonywania tej pracy.
Umiejętności w CV
Sekcja z umiejętnościami jest jedną z ważniejszych w twoim CV. To na jej podstawie pracodawca zobaczy, jak wypadasz w porównaniu z innymi kandydatami pod względem posiadanych kompetencji. Co więcej, jeśli aplikujesz o pracę w dużym szpitalu lub innej placówce, istnieje możliwość, że rekrutacja jest zautomatyzowana.
W takiej sytuacji pracodawcy używają systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów komputerowych za pomocą których wstępnie odrzuca się podania bez słów kluczowych. Słowami kluczowymi są zazwyczaj umiejętności, jakie są wymagane od kandydatów. Znajdziesz je w ofercie pracy.
Aby nie ryzykować, że twoje podanie trafi do kosza, zanim w ogóle wyląduje na biurku rekrutera, pamiętaj o poniższych radach:
- Dokładnie przeczytaj ofertę pracy, aby dowiedzieć się, jakie kompetencje są wymagane od kandydata.
- Zapisz swoje umiejętności w takim samym brzmieniu, jak te w ofercie pracy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że programy skanujące poprawnie je odczytają.
- Zawsze personalizuj swoje CV, szczególnie sekcję z doświadczeniem.
- Jako pierwsze podaj te swoje umiejętności, które są wymagane przez pracodawców.
Umiejętności twarde
Umiejętności twardych można się nauczyć wykonując pracę lub w szkole czy na kursie. Są one mierzalne i łatwe do zweryfikowania. Bez nich wykonywanie danego zawodu byłoby niemożliwe. W CV należy umieścić te kompetencje twarde, które pasują do stanowiska, na które aplikujesz. Mogą to być na przykład:
- Opieka nad osobami chorymi,
- Prowadzenie dokumentacji medycznej,
- Zmiana opatrunków,
- Obsługa urządzeń biurowych,
- Wykonywanie czynności opiekuńczych i aktywizujących,
- Znajomość psychologii,
- Umiejętność obsługi aparatury medycznej oraz dezynfekowania jej.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie są niezwykle istotne w zawodach opiekuńczych. Twoim zadaniem jest opieka nad ludźmi, musisz więc być osobą, która lubi kontakt z innymi i która cechuje się wysoką kulturą osobistą, niezależnie od sytuacji. Bardzo często te kompetencje wynikają z charakteru danej osoby, ale można się ich także nauczyć.
Oto kilka przykładów:
- Umiejętność pracy pod presją i w stresie,
- Zdolności adaptacyjne,
- Umiejętność pracy w dynamicznym środowisku,
- Komunikatywność,
- Umiejętność pracy w trudnych warunkach,
- Sprawność fizyczna.
Podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób na wyróżnienie się podczas rekrutacji. Musisz w nim zwięźle, ale ciekawie, opisać fakty dotyczące twojej osoby i kariery. Wypisz tu najważniejsze sukcesy, podkreśl bogate doświadczenie albo dodatkowe umiejętności, które sprawiają, że jesteś lepszy niż pozostali kandydaci.
Pisząc tę sekcję, pamiętaj, że jej zadaniem jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twoich dokumentów aplikacyjnych.
Spójrz na przykład dobrego podsumowania:
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, nie rezygnuj z tej sekcji. Po prostu skup się w niej bardziej na posiadanych umiejętnościach, a także twoich celach zawodowych.
Zajrzyj do naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniliśmy, jak napisać podsumowanie zawodowe, także w przypadku początkujących kandydatów.
Dodatkowe sekcje – wyróżnij się na tle innych kandydatów
Oprócz podstawowych sekcji w CV, możesz dodać dodatkowe, które pozwolą ci się wyróżnić. Opisz w nich inne umiejętności czy kwalifikacje, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem. Przykładowe dodatkowe sekcje to:
- Zainteresowania,
- Znajomość języków obcych,
- Ukończone kursy,
- Obsługa programów komputerowych.
Znajomość języków obcych
Znajomość języków obcych to umiejętność ceniona na rynku pracy. Pracodawca może uznać to za atut, jeżeli osoba, którą masz się opiekować nie mówi po polsku lub jeżeli jest zainteresowana praktykowaniem języka obcego. Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, koniecznie umieść w swoim CV informację o tym, jakimi językami władasz.
Istnieje kilka metod na przedstawienie języka w CV. Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej.
Ukończone kursy
Kursy to doskonały sposób na rozwój. W przypadku twojego zawodu są one potrzebne, aby nadążyć za medycznymi nowościami i sposobami na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Warto o nich wspomnieć w CV także dlatego, że pokazują one potencjalnemu szefowi, że ciągle się rozwijasz i stawiasz na naukę.
Oprócz szkoleń rozwijających twoje umiejętności twarde, pochwal się też kursami, na których nauczyłeś się umiejętności interpersonalnych. Są one kluczowe w zawodzie asystenta osób z niepełnosprawnościami.
Dodatkowe porady
Napisz list motywacyjny
Doskonałym sposobem na zwiększenie swoich szans na zdobycie pracy jest napisanie listu motywacyjnego. Stwórz go, a z pewnością wyróżnisz się na tle innych.
Sprawdź dokumenty pod kątem błędów
Wysłane przez ciebie dokumenty będą stanowić twoją wizytówkę. Zadbaj o to, by potwierdzały twoje umiejetności i przedstawiały cię w jak najlepszym świetle – jako profesjonalistę. Choć jako asystent osobisty nie musisz być mistrzem polskiej gramatyki, twoje dokumenty aplikacyjne nie powinny zawierać błędów.
Zanim wyślesz swoje CV do potencjalnego szefa, poświęć chwilę na jego ponowne przeczytanie. Nie zajmie ci to dużo czasu, a pomoże wyłapać błędy ortograficzne, literówki czy niepoprawną składnię.
Podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak napisać dobre CV, które przykuje uwagę pracodawców. Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam także przykłady innych CV, na przykład dla pielęgniarek, asystentów medycznych czy też psychologów.
Skorzystaj z naszych szablonów, aby napisać idealne CV dla asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością.
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę dołączyć list motywacyjny do mojego CV?
List motywacyjny można uznać za obowiązkowy element podania tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. W innym wypadku jest to wyłącznie dodatek do CV. Warto go jednak napisać.
Dzięki listowi motywacyjnemu, tworzysz dla siebie dodatkową przestrzeń, gdzie możesz opisać wszystkie te rzeczy, na które zabrakło miejsca w CV. Możesz też zaprezentować swoją wyjątkową osobowość i pochwalić się wszystkimi informacjami, które wyróżniają cię na tle innych.
Rekruter z pewnością doceni, że poświęciłeś nieco więcej czasu, aby wykazać się na tle konkurencji. Dodanie listu pokazuje, że jesteś osobą ambitną, gotową do działania i że zależy ci na pracy. Będzie on w szczególności istotny dla początkujących kandydatów.
Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak, każde CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych. Jeżeli jej nie dodasz, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury. Umieść ją na wszystkich stronach CV, w aktualnej formie. Może się ona znaleźć w stopce twojego CV i być zapisana mniejszą czcionką. W ten sposób nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca, a także nie odciągnie uwagi od innych informacji zawartych w dokumencie.
Już dziś sporządź idealne CV dla asystenta osobistego.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |